Zavíračka
Návštěvy obchodů mne přiměly k úvaze nad tím, jaký má smysl jejich zavírání. Už mnoho měsíců (s přestávkami, ale o těch níže) je zavřena většina prodejen, ovšem s výjimkami. A právě výběr toho, co bude zavřeno a co ne, tedy těchto výjimek, nutí k zamyšlení. Nad otevřením prodejen potravin, drogerií, lékáren, benzinek či různých servisů není třeba se pozastavovat, bez nich by se naše společnost prostě neobešla. Ale proč byly například zavřeny prodejny oblečení a bot na podzim a v zimě, zatímco květinářství zůstala po celou dobu otevřena, to už na první pohled jasné není. Nabízí se myšlenka, že teplý kabát je v zimě důležitější než čerstvá kytka. Naše vláda si to však zjevně nemyslí, jsouc asi vedena vědomím toho, že její majitel nepodniká v oděvech, ani v obuvi, naproti tomu však vlastní síť květinářství. Ostatně už loni na jaře nám prozradil superministr Havlíček, že se vláda snaží udržet chod klíčových živností. Jen zapomněl dodat, že se tyto posuzují nikoli podle potřebnosti pro veřejnost, ale podle přínosu pro Agrofert.
Dále mají výjimku všechny výdejny e-shopů, což vede k absurdní situaci, kdy má obchod zavřeno pro nákupy na místě, zatímco vydává totéž zboží ze stejného regálu, ale objednané na dálku. Z toho vyplývají pozoruhodné důsledky. Zaprvé je to diskriminace obchodů s jistými druhy zboží, pro něž je toto omezení mnohem tíživější, než pro jiné. Srovnejme kupříkladu prodejnu oděvů s prodejnou elektroniky. Nepochybuji o tom, že ta první utrpí citelnější ztráty, protože mnoho lidí si netroufne objednat si kalhoty bez možnosti vyzkoušení, zatímco koupit si takto telefon pro ně není problém. Druhým důsledkem je výrazný nárůst dopravy, která se mi jeví jako velmi dobrý způsob šíření nákazy. O tom, že by se ve velkoskladech dodržovala přísná hygienická opatření, si můžeme nechat jen zdát, a to samé nepochybně platí i o nakládce a rozvozu zboží. Řidiči jsou pak během směny v těsném kontaktu s mnohem větším množstvím lidí, než by zvládl kdokoliv z nakupujících v obchodě. Nezdá se mi, že je takovýto způsob prodeje o tolik bezpečnější, aby mohl být nerušeně provozován i za tak vážné (údajně) situace, jaká panuje teď. Jinak řečeno by měly být zavřeny všechny obchody, krom několika málo nezbytných výjimek, a to včetně e-shopů, anebo žádný.
Pozornost též zasluhuje nařízení o maximálním množství osob v prodejně, odvíjející se od velikosti prodejní podlahové plochy. Omezení počtu osob v prodejně má úplně jiný dopad v malém obchodě a ve velkém supermarketu. V malé provozovně, dejme tomu lékárně, kde je povolena přítomnost nejvýše několika osob, lze takové omezení bez potíží zajistit a opravdu může omezit šíření virů mezi návštěvníky. Taktéž lze velmi snadno ověřit jeho dodržování. V supermarketu je ale situace naprosto odlišná. Podle výpočtu z podlahové plochy do něj můžou být vpuštěny desítky až stovky osob, přičemž naprosto není v silách zaměstnanců zajistit dodržování rozestupů a jiných opatření. Nehledě na to, že velké plochy takového supermarketu jsou vyhrazeny zboží, jehož prodej je zakázán, ale jsou započítány pro povolené počty osob. Nakupující, na tyto plochy připadající, se pak vyskytují v jiných částech supermarketu. Důsledkem je výrazně vyšší koncentrace osob na omezené ploše prodejny, a to bez realné šance personálu vynutit dodržování všech opatření. Taková situace je v kontrastu se zavřenými malými obchody, v nichž je nebezpečí nákazy v důsledku nižší.
Nakonec se ještě krátce zastavme u světlých chvil, kdy byly obchody a dokonce i hospody otevřeny. Tato období jsou nám vysvětlována ústupem viru (zdánlivým, jak se vždy ukáže), případně snahou vlády o co nejmenší dopady jejích opatření na běžný život občanů. Nenechme se však mýlit, tyto chvíle uvolnění jsou podmíněny především snahou Andreje Babiše zůstat u moci, což je hlavní motivací všeho jeho konání. On i jeho nohsledi si dokážou dobře spočítat, že kdyby ponechali zavřené hospody v létě nebo obchody před Vánoci, podstatně by snížili své šance na úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny. Proto je potřeba občas uvolnit sevření a nechat poddaný lid nadechnout se, aby ho náhodou nenapadlo začít se bouřit. Selektivní paměť pak během krátké doby pohody vymaže nepříjemné vzpomínky a člověk je opět připraven statečně snášet další strázně. Tak hlavu vzhůru, v létě zas bude líp.